Підпишіться зараз

* Дізнавайся першим про останні новини!

Популярні новини
Використовуючи наш веб-сайт, ви погоджуєтесь на використання  файлів cookie.
Як це зроблено?

Огляд супутникової системи Starlink: крах мрії 

Супутниковий інтернет-сервіс SpaceX - це технологічне диво, яке працює далеко не так, як хотілося б мільйонам людей

В реальності все дещо не так, як в мріях. Багато з нас мріють про супутникову інтернет-систему, яка забезпечувала б супершвидкісну широкосмугову передачу даних із космосу. Це позбавило б від необхідності регулярно оплачувати послуги провайдерів, що надають кабельне інтернет-з’єднання. Інтернет-провайдер майбутнього – це той, хто відмовиться від нескінченного риття землі для прокладки оптоволоконних кабелів, і зможе забезпечити надшвидкісний інтернет прямо з неба. В ідеалі це має бути система, яка буде надійно працювати на рухомих вантажівках, позашляховиках та навіть човнах. Інтернет з космосу змінить наше життя. Всі ці мрії не здаються чимось нереальним, адже технологічний потенціал людства не знає кордонів.

Starlink – новий супутниковий інтернет-сервіс від SpaceX. Це вражаюче технологічне досягнення, яке в майбутньому може здійснити прорив в області інтернет-з’єднання. Однак, станом на сьогодні це тестовий продукт із безліччю недоробок. Достатньо лише сказати, що перебої з сигналом виникають через … дерева. Все це викликає виправдане розчарування.

Останнім часом всі наші статті про широкосмугове з’єднання супроводжувалися численними коментарями, зміст яких зводився до того, що система Starlink виправить всі проблеми, пов’язані з доступом до всесвітньої мережі. Перебої з сигналом? Чекаємо релізу Starlink. Обмеження пропускної здатності? У Starlink цього не буде. Політика мережевого нейтралітету? Все це нісенітниця, скоро SpaceX презентують систему Starlink.

Я розумію, чому у більшості читачів присутні подібні переконання. Величезна кількість людей змушені користуватися послугами регіональних провайдерів-монополістів, що терзають своїх клієнтів садистською політикою щодо передачі даних та огидною якістю роботи служб підтримки. Навіть якщо у вас є можливість змінити провайдера, то найчастіше ви отримаєте більш низьку швидкість з’єднання.

Starlink

Ціна – 499 $

Тотальна монополія кабельних провайдерів

У сільській місцевості США ситуація з доступом до інтернету ще гірше. Грабіжницька політика та жадібність місцевих провайдерів призвели до того, що на величезних ділянках території країни швидкість з’єднання не перевершує показник 25 Мбіт / с. Таку швидкість цілком можна назвати жалюгідною. Наприклад, в сільській місцевості штату Нью-Йорк, за наявними у нас даними, лише 43% користувачів мають можливість працювати в мережі зі швидкістю 25 Мбіт / с таі вище. Це просто смішно, особливо беручи до уваги гучні заяви операторів бездротового зв’язку з приводу загальної доступності мереж LTE і 5G, які, здебільшого, так і не були виконані.

Можливість придбати супутникову антену, схожу на космічну тарілку, за 499 $ здається розумним виходом із ситуації, що склалася. Навіть зважаючи на те, що за використання сервісу доведеться щомісяця платити 99 $. Ще одним аргументом на користь цієї системи є довгострокова мета, поставлена ​​SpaceX – забезпечити швидкість 1 Гбіт / с. Новий сервіс забезпечить конкуренцію, настільки необхідну американському ринку широкосмугового інтернету.

Міркування про конкуренцію

У цьому сенсі Starlink є предметом концептуальних суперечок. У американського істеблішменту в сфері телекомунікаційної політики є давнє, майже священне переконання, що найкраща якість обслуговування споживачів забезпечується в умовах так званої «об’єктно-орієнтованої конкуренції». Система Starlink – це принципово новий спосіб доступу в мережу Інтернет, що абсолютно не залежить від існуючої інфраструктури. «Об’єктно-орієнтована конкуренція», – невпинно повторюють лобісти існуючої телекомунікаційної політики на засіданнях Конгресу.

Єдине, до чого призвела багаторічна прихильність до «об’єктно-орієнтованої конкуренції» – це … повна відсутність конкуренції на ринку інтернет-з’єднання. Така об’єктивна реальність. Наприклад, в Європі, де домінує концепція «конкуренція на основі послуг», великі інтернет-провайдери зобов’язані здавати в оренду оптоволоконні мережі конкурентам. Це призвело до створення процвітаючого ринку доступу в Інтернет з набагато більш низькими цінами та істотно більш високою швидкістю в порівнянні з США.

Разом з тим, жителі США платять невиправдано великі суми за низьку швидкість та огидне обслуговування клієнтів. Не дивно, чому більшість людей в захваті від концепції Starlink. Розробники обіцяють, що система забезпечить високу швидкість передачі даних за допомогою сотень мініатюрних супутників, які літають по орбіті Землі. Інноваційна фазована антенна решітка дозволяє швидко відстежувати супутники, що рухаються по небу.

Представники SpaceX стверджують, що у фінальній стадії система буде працювати із величезною кількістю супутників, керованих автоматизованою системою орбітального наведення та системою запобігання зіткнень. Відзначимо, що на поточному етапі присутні певні проблеми із взаємодією з іншими операторами супутникового зв’язку.

Що таке Starlink

Система Starlink – це декілька сміливих інженерних досягнень, об’єднаних в унікальний продукт вартістю 499 $. Представлена ​​система значно більш просунута, ніж попередні супутникові інтернет-системи з низькою швидкістю з’єднання і дуже високою вартістю доступу. Крім того, були присутні істотні обмеження щодо передачі даних.

Карта покриття Starlink являє собою гексагональную сітку, що розділяє земну кулю на окремі сектори у формі шестикутників. Запущені в космос супутники в даний час обслуговують переважно північну частину Північної Америки. Проект знаходиться в стадії тестування, тому доступ до сервісу обмежений. Варто мати на увазі, що навіть якщо ви перебуваєте в зоні дії покриття, в кожному окремому секторі присутні обмеження за кількістю доступних слотів. Це дає можливість не перевантажувати систему.

На щастя, в моєму окрузі були вільні слоти. Отож, я зареєструвався на сайті системи, і через тиждень отримав комплект для тестування .. «Що ж, тепер розберемося в роботі системи», – подумав я.

Комплектація та встановлення

У великій сірій коробці, в яку упакована система Starlink присутні чотири предмети: супутникова тарілка, підключена до 100-метровому кабелю Power-over-Ethernet (PoE), короткий металевий штатив-тринога для тарілки, основний блок живлення Starlink та компактний сріблястий маршрутизатор Wi- Fi, оснащений кабелем PoE. Базовий процес установки неймовірно простий: достатньо підключити обидва кабелі Ethernet до адаптера живлення, а сам адаптер включити в розетку. Все, система готова до роботи. Паперові інструкції по використанню, що поставляються в комплекті з системою, являють собою набір піктограм. Візуально вони чимось нагадують посібник із складання меблів Ikea.

Незважаючи на те, що проект знаходиться в стадії бета-тестування, обладнання має привабливий дизайн та сприймається як готовий продукт. Це ще одна перевага перед іншими супутниковими системами, які виглядають як купа медичних апаратів. Сама тарілка (офіційна назва – Dishy McFlatface) виконана з білого пластику. Поверхня її фронтальної сторони має матову текстуру. Дві кнопки на монтажній стійці дозволяють зафіксувати тарілку на штативі.

Також, в конструкції присутні мотори, що дозволяють автоматично обертати та нахиляти тарілку, забезпечуючи її вирівнювання. Докладати додаткові зусилля для цього не доведеться.

Разом з тим, конструкція має один істотний недолік. Кабель постійно прикріплений до антени. Майте на увазі, що якщо він буде пошкоджений, швидше за все, замінювати доведеться не тільки кабель, але і саму антену. У комплекті Starlink присутній досить короткий штатив, хоча для повноцінного використання системи тарілку потрібно встановлювати якомога вище.

Система Starlink вимагає майже ідеальної прямої видимості своїх супутників, які часто знаходяться досить низько. Дерева, будівлі і навіть стовпи будуть перешкодами для проходження сигналу. Якщо поруч з вашим будинком ростуть високі дерева, загороджують горизонт, тарілку бажано буде встановити вище їх верхівок. Бета-тестери Starlink доклали багато зусиль, щоб знайти рішення даної проблеми

Недоліки та обмеження

Пряма видимість неба є ключовою вимогою для ефективної роботи системи Starlink в даний час. Крім того, це може бути наочною демонстрацією того, на що здатний цей сервіс в майбутньому. Як і настільки ж широко розрекламована технологія mmWave 5G, Starlink – дуже вразлива система. Навіть поодиноке дерево, що загороджує лінію огляду антени, послабить та перерве сигнал. Можна скільки завгодно мріяти про потужний супутниковий інтернет, але реальний стан справ такий, що стабільний максимальний рівень сигналу можна отримати тільки встановивши супутникову тарілку на даху хмарочоса.

На сайті Starlink наводиться чітке й дуже ясне попередження. «Якщо який-небудь об’єкт, наприклад, дерево, димохід або стовп лінії електропередач, навіть на короткий проміжок часу перепинить шлях сигналу, інтернет-з’єднання буде розірвано», – повідомляє команда Starlink. «Найкращий порада, яку ми можемо дати користувачам – встановлюйте тарілку на максимально можливій висоті, дотримуючись правил техніки безпеки. Користувачам, які живуть в місцевості з великою кількістю високих дерев на даному етапі не вдасться отримати стабільне з’єднання із використанням системи Starlink». При цьому, команда розробників системи рекомендує заносити обладнання в приміщення при сильному вітрі.

Протистояння із астрономами

Тут ми стикаємося із певними протиріччями. Справа в тому, що для вирішення проблеми прямої видимості команда Starlink збирається запустити в космос більше своїх супутників. Зазначу, що у цього проекту є як затяті прихильники, так і безліч критиків з наукової спільноти. Вони переконані в тому, що якщо небо буде вкрите мініатюрними супутниками, це буде заважати астрономам з усіх куточків планети спостерігати за рухом небесних тіл. На сьогодні вже доведено, що супутники Starlink достатньо яскраві, щоб їх присутність перешкоджала роботі телескопів. Астрономи хочуть вивчати незвіданий космос, а не відстежувати супутники системи Starlink, що нескінченно курсують по земній орбіті. Наявність великої кількості переконаних прихильників проекту Starlink – результат несправедливою політики влади США щодо широкосмугового зв’язку. Що ж, така об’єктивна реальність.

Налаштування системи

Як тільки система буде налаштована, тарілка почне відстежувати супутники, що рухаються по небу. Для забезпечення стабільного сигналу потрібно, щоб антена мала відкритий доступ до досить великої ділянки неба. Додаток повідомляє, в якому місці доступ до супутника утруднений, а також наскільки сильно (і як довго) це буде впливати на якість сигналу. Під час тестування я розташував тарілку на відстані приблизно 20 метрів від свого будинку. У цьому місці практично ніщо не загороджує відкрите небо, проте, дві години на день рівень сигналу погіршується через верхні поверхи будинку та розташованих за ними дерева. Якщо ви плануєте використовувати систему в сільській місцевості, рекомендую встановлювати тарілку на спеціальній опорі.

Після того, як ви встановите антену та підведете до неї кабель (іноді для цього треба просвердлити отвір в стіні), потрібно включити систему і чекати підключення. Тарілка почне обертатися, намагаючись зловити сигнал. Потім в додатку відобразитися графік руху виявлених супутників, згідно з яким тарілка буде змінювати своє положення.

В цей час буде завантажуватися маршрутизатор Wi-Fi, який забезпечить доступ до мережі Starlink. У супутньому додатку системи є можливість перейменувати мережу та встановити пароль, що обмежує доступ до Wi-Fi. Система напрочуд проста у використанні. Вам не доведеться більше нічого налаштовувати і про що-небудь турбуватися.

Двохдіапазонний роутер Wi-Fi 5, що поставляється в комплекті, також дуже простий у використанні. У ньому присутній один додатковий порт Ethernet. Інші програмні опції відсутні. Якщо ви не хочете використовувати Wi-Fi-роутер Starlink, можна використовувати будь-який інший Wi-Fi-роутер, що підтримує статичні маршрути. Для цього достатньо просто підключити його до блоку живлення Starlink.

За підсумками тестування

Система Starlink пропонує досить швидкісне і дуже нестабільне широкосмугове з’єднання. У період тестування швидкість коливалася в діапазоні від 24 Мбіт / с до 222 Мбіт / с. При цьому середня швидкість з’єднання була на рівні приблизно 60 Мбіт / с. Разом з тим, сигнал пропадав з гнітючою частотою.

Якби система Starlink пропонувала стабільне підключення, то це було б найбільш вигідною пропозицією інтернет-провайдера в моєму регіоні. У густонаселених областях перевага даної системи була б ще більш переконливою.

Я тестував систему Starlink протягом одного тижня. Я без проблем дивився серіали та мультфільми на платформах Netflix і Disney Plus в 4K, а також безліч відеороликів на YouTube. Однак, при швидкому прокручуванні відео в TikTok довелося зіткнутися з певними затримками.

При цьому, в сервісах, для використання яких потрібне постійне з’єднання в реальному часі (такі як Skype, Zoom, а також ігри) навіть на максимальній швидкості виникали серйозні проблеми. Через декілька днів роботи з мережею Starlink, що супроводжувалися постійним зависанням відео в Skype та Zoom, я здався і повернувся до послуг свого кабельного провайдера. Багато інших бета-тестерів системи Starlink також повідомляють про постійні відключення з’єднання з інтервалом в декілька хвилин.

Затримка сигналу також варіюється в різних додатках. Наприклад, в Zoom взагалі не було ніякої затримки. При цьому, з інтернетом від Starlink грати в ігри практично неможливо. Це пов’язано не тільки із неприпустимо великою затримкою, але і з постійними розривами з’єднання. Зазначу, що в таких іграх, як Counter-Strike: Go і Fortnite час затримки варіюється в діапазоні 85-115 мс. Це просто катастрофічні показники практично для будь-якої гри.

У даний час система Starlink не встановлює обмежень на обсяг переданих даних, але команда проекту вже зараз подумує про горезвісну політику«запобігання зловживанню», що проводиться всіма місцевими постачальниками широкосмугового доступу. Тому, перед тим як раз і назавжди розірвати відносини із провайдером кабельного інтернету, подумайте про те, що станеться, коли система Starlink стане монопольним оператором супутникового з’єднання.

Глобальні перспективи

Я впевнений, що більшість тих, хто прочитає цю статтю, відносяться до сервісу Starlink із великим оптимізмом. Повірте, я щиро хотів би віднести себе до їх числа. Однак, мій багаторічний досвід роботи в даній сфері свідчить про те, що більшість амбітних технологічних проектів так не розкривають свій потенціал.

Якщо брати до уваги те, що система Starlink пропонує користувачам сьогодні, її неможна вважати повноцінним конкурентом провайдерам, які надають доступ у всесвітню мережу за допомогою оптоволоконних кабелів. В багатьох аспектах представлений сервіс поступається навіть мобільному інтернет-тарифу AT & T 5G, незважаючи на обмеження пакетів даних. Використовуючи це підключення, я можу працювати в інтернеті перебуваючи в своєму будинку. Система Starlink не забезпечує такої можливості у повній мірі. Крім того, трафік системи Starlink в будь-якому випадку проходить через оптоволоконні кабелі, прокладені під землею. Беручи до уваги все вищесказане, до можливостей Starlink слід ставитися досить стримано.

В якості резюме

Разом з тим, варто визнати, що команда проекту Starlink може по праву пишатися своєю розробкою. Їм вдалося створити просту у використанні систему супутникового інтернет-з’єднання.

Однак, для того, щоб створити конкурентоспроможний на ринку продукт буде потрібно докласти ще чимало зусиль. Вважаю, що SpaceX доведеться довго й наполегливо шукати компроміс з вченими, що досліджують космос, які активно виступають проти запусків більшої кількості супутників.

Тим же, хто переконаний в безмежних можливостях супутникового інтернету, рекомендую трохи стримати свої очікування. В даний час система Starlink пропонує доволі швидке, але дуже нестабільне підключення. Крім того, присутня відчутна затримка сигналу. Навряд чи для усунення цих проблем більшість користувачів почнуть безжально рубати дерева, що ростуть поруч зі своїми будинками.

Можливо, ситуація зміниться на краще, коли компанія зможе запускати в космос більшу кількість супутників. Також, я допускаю, що в майбутньому команді проекту вдасться розробити рішення, завдяки якому сигнал буде проходити повз стовпи і дерева. Сподіваюся, що в майбутньому система буде повноцінно захищена від сильних вітрів й дощів. У цьому огляді ми не ставимо системі Starlink певну оцінку. Це пов’язано із тим, що проект знаходиться на стадії бета-тестування. Крім того, провайдер не робить гучних обіцянок щодо надійності послуг, що надаються.

При цьому, варто мати на увазі, що на сьогодні з точки зору конкурентоспроможності представлена ​​супутникова система істотно поступається мережі LTE. Я не є прихильником провайдерів кабельного з’єднання та операторів бездротового зв’язку, але не визнати те, що в даний момент вони пропонують більш швидкісне і надійне з’єднання просто неможливо. Ризикну припустити, що найближчим часом стан справ не зміниться.

Виклик монополістам

На концептуальному рівні даний проект можна сприймати як протест проти політики влади США в галузі телекомунікацій, яка реалізується протягом останніх двох десятиліть. Максимально коротко це можна описати так: «Ви нас дістали, ми віримо у супутниковий інтернет!»

Якщо мільйони користувачів повірили в успіх передової системи доступу в Інтернет, яка вимагає величезних витрат на наукові дослідження та практичну реалізацію, значить до провайдерів комунікаційних послуг накопичилося занадто багато претензій.

Багатьом здалося, що замість того, щоб наполегливо боротися із машиною монополістичного регулювання, простіше й ефективніше запускати на орбіту супутники в спробі створити мережу в космосі. Проекту Starlink поки не вдасться перемогти провайдерів кабельного з’єднання та операторів мобільного зв’язку, але сама спроба поставити їх на місце, безумовно, заслуговує на повагу.

Схожі публікації

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.